Skąd pochodzi beza pavlova?
Pavlova to przepyszny tort bezowy przełożony kremową masą i owocami, który uwielbiają ludzie na całym świecie. Jest to deser australijski i nowozelandzki – oba państwa od lat toczą spór o jego pochodzenie. Gdzie faktycznie została wymyślona najsłynniejsza beza i od czego pochodzi jej nazwa?
Pavlova – krótka historia tortu bezowego
Legenda głosi, że beza palvova powstała na cześć rosyjskiej primabaleriny Anny Pawłowej, która podczas pobytu w Perth (Australia) w 1926 roku otrzymała tort bezowy od szefa kuchni hotelu Esplande. Podobno Herbert Sachse, zainspirowany strojem baletnicy, przygotował artystce puszysty deser ze śmietaną, nawiązujący do jej tiulowej spódnicy. Inna historia głosi, że Annie Pawłowej podarowano tort bezowy w tym samym roku podczas tournée w Wellington (Nowa Zelandia).
Niektórzy badacze historii twierdzą, że beza pavlova pochodzi z Ameryki, bowiem już w 1911 roku w rejonach tych znany był przepis na deser o nazwie „truskawkowa pavlova”. Jeszcze inni eksperci uważają, że beza pavlova bardzo przypomina Windtorte – austriacki tort bezowy, którym delektowali się członkowie rodu Habsburgów. Jaka jest prawdziwa historia bezy pavlovej? Być może nigdy się tego nie dowiemy, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by rozkoszować się tym wyśmienitym deserem.
Co jest sekretem bezy pavlovy?
Pavlova wydaje się niezwykle trudnym ciastem. Cały sekret w przygotowaniu bezy tkwi w tym, by jej nie spalić. Beza powinna być śnieżnobiała, dlatego też piecze się ją w niskiej temperaturze przez długi czas. Dzięki temu jest chrupiąca na zewnątrz, a w środku sztywna, wilgotna i lekko ciągnąca. Jeśli mamy w domu piekarnik, deser ten możemy przygotować samodzielnie. Jeśli nie – wybierzmy się do pobliskiej kawiarni. Nie ma bowiem nic lepszego niż beza pavlova w połączeniu ze świeżo mieloną kawą.